Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie na stránke venovanej cookies.

Súhlasim Viac informácií
Mladá žena leží na posteli a okolo nej sú porozkladané fotografie

Bez farebných obrázkov by bol svet ponurý a tmavý, prehliadače prázdne a fotografi hladní.

Zaplňte žalúdok svojho webu kvalitnými fotografiami. Čerpajte z overených zdrojov a voľte vizuály vo vysokom rozlíšení. Budú vám vďačné nielen roboty vyhľadávačov, ale aj vaši návštevníci.

Prečo si dať záležať na výbere vhodných obrázkov pre váš web

Jednou z prvých vecí, ktorú si pri návšteve akejkoľvek stránky na internete všimneme, je vizuál. Stalo sa vám už, že vás absencia kvalitnej grafiky a rozmazané obrázky odradili od toho, aby ste pokračovali v jej prehliadaní? Pretože čestne priznávame, že nám veru áno. Ľudia sa radi pozerajú na pekné veci. Keď nie je atraktívny obal a jeho okolie, človeku sa ani nechce pokračovať v objavovaní. Rovno svoj kurzor presunie na krížik v rohu obrazovky. Česť výnimkám.

Čo robiť, aby to nebol prípad aj vášho webu? Stavte na pravidelný prísun obrázkov, fotografií, ikon alebo aj videí, ktoré stránku oživia. Nie však len tak hocijaké. Chvalabohu ale aj žiaľbohu existuje niečo, ako duševné vlastníctvo a autorské práva. Kvôli nim si nemôžeme vziať a privlastniť akúkoľvek fotografiu, ktorá sa nám práve zapáči a ktorú objavíme v internetovom prehliadači.

Fotoaparát Nikon zamotaný do vianočných svetielok

Odkiaľ čerpať fotografie, ktoré vám oživia webstránku

Je síce veľmi fajn, že sa vám páči práve tá konkrétna fotografia roztomilých mačiatok v košíku, s klbkami priadze, ale pokiaľ ste na ňu nenarazili v niektorej databáze s voľne využiteľnými fotkami, máte jednoducho smolu. Každé dielo má svojho autora a pokiaľ vám na jej použitie neudelí svoj súhlas, veľa toho nezmôžete. Kde teda hľadať?

Možností máte hneď niekoľko. Existujú verejné domény, kde sa na obrázky nevzťahujú žiadne autorské práva a nevyžadujú ani uvádzanie zdrojov. Vizuály smiete použiť bez toho, aby ste sa obávali nepríjemnej spätnej väzby a mastnej pokuty. Buď im vypršala doba trvania autorských práv, nikdy žiadne nemali alebo autor svoju prácu zverejnil vedome a bez nároku na honorár. K verejným doménam patrí aj stránka Flickr.com, kde v sekcii commons nájdete presne takéto voľné fotografie.

Ďalšou možnosťou je čerpať zo stránok, kde autori zverejňujú svoje práce s tým, že majú aspoň akú-takú kontrolu, ako s ich vlastníctvom nakladáte. Dávajte si pozor najmä na to, či je ich použitie určené aj na komerčné účely a či môžete obrázky nejako ďalej editovať a upravovať. Čerpať môžete trebárs aj zo stránky Creative Commons. Tam si pri vyhľadávaní dokážete odfiltrovať obrázky, ktoré smiete použiť aj pri propagácii svojej firmy.

Nemáte problém s tým, aby ste si vysnené fotografie kúpili? V tom prípade je pre vás vhodnou alternatívou kúpa licencie. Vďaka nej budete mať právo na použitie obrázkov v rozsahu, aký dovoľuje licenčná dohoda. Výhodou je, že sa na podobných stránkach nachádza masívne množstvo fotiek, z ktorých si viete vybrať tie, ktoré vám sadnú najviac. Tiež to, že sú zväčša od profesionálnych fotografov, takže máte istotu aj v kvalite. Medzi takéto stránky patrí Shutterstock, ktorá za poplatok zdieľa viac ako 300 miliónov obrázkov, týkajúcich sa tém od výmyslu sveta.

Aký je najistejší spôsob, ako nemať žiadne starosti s právami a poplatkami za využívanie fotobánk? Používajte svoje vlastné obrázky. Stačí mať v tíme nejakého nadšeného fotografa, ktorý akoby mal fotoaparát prilepený priamo k rukám a bude cvakať ostošesť. Budete tak mať vlastné produktové fotografie, zábery z prostredia firmy a autentický materiál, využiteľný aj pri reklame.

Poďme sa však pozrieť na konkrétne príklady stránok, ktoré vám poskytnú množstvo užitočných záberov a dychberúcich scenérií, ak práve nemáte poruke osobného fotografa.

Pixabay

Pixabay.com

Screen úvodnej stránky fotobanky pixabay

Na tejto českej stránke je možné nájsť až 1,9 milióna unikátnych fotografií, určených pre akékoľvek účely. Ponúkajú tiež pestrú paletu ilustrácií, vektorových grafík a videí. Môžete ich použiť ako na komerčné, tak aj nekomerčné účely, a akokoľvek ich upravovať. Pri diele nie je ani potrebné uviesť zdroj a autora, hoci ak tak urobíte, určite sa nikto hnevať nebude. Na Pixabay si prídu na svoje nielen tí, ktorí hľadajú profesionálne snímky z office prostredia, ale aj tí, ktorí majú umeleckú dušu a cenia si kreativitu a fantáziu.

Pexels

Pexels.com

Úvodný web fotobanky pexels

Fotografie vo vysokej kvalite od miliónov vášnivých fotografov po celom svete. Všetky sú celkom zadarmo a keďže sú poctivo pomenované a označené, prehľadávanie je jednoduché a vždy nájdete skvelé obrázky, ktoré sa vám budú hodiť. Každý deň pridávajú nové obrázky, ktoré môžete pokojne použiť na svojom webe, pri propagácií služieb a produktov, v printe a dokonca aj na sociálnych sieťach.

Picjumbo

Picjumbo.com

Homepage fotobanky picjumbo

Web 26 ročného Viktora Hanacka funguje už od roku 2013 a vznikol z celkom zaujímavého dôvodu. Fotografie tohto vášnivého fotografa odmietali všetky fotobanky, vraj kvôli nedostatočnej kvalite. Rozhodol sa teda založiť vlastnú stránku, ktorá dnes patrí medzi jednu z najnavštevovanejších. Pýši sa viac ako 7 miliónmi stiahnutí. Obrázky môžete sťahovať zadarmo alebo sa pridať k prémiovému členstvu a mať prístup k exkluzívnym fotkám, ktoré sú iba pre platiacich zákazníkov. Aj vo free verzii však máte možnosť prehliadať fotky podľa kategórií, ktoré práve potrebujete, a využiť ich na súkromné alebo komerčné účely.

Unsplash

Unsplash.com

Úvodná stránka webu unsplash

Komunita viac ako 150-tisíc fotografov z celého sveta, od profesionálov až po tých, ktorých fotenie baví iba ako hobby. Všetky diela sú zadarmo a na výber máte z viac ako milióna fotiek – a to už je veru riadna galéria. Nájdete tu skutočne skvostné kúsky. Všetky sú kvalitné a starostlivo vyberané, a môžete si s nimi robiť, čo sa vám zachce (pokiaľ sa ich nechystáte ďalej predávať a distribuovať – toto zakázané je).

Gratisography

Gratisography.com

Homepage webu gratisography

Fotky z tejto kreatívnej bane smiete používať na akékoľvek účely a upravovať ich podľa svojich želaní – pridať ľubovolný text alebo logo. Tiež ich môžete tlačiť a využiť na rôzne druhy plagátov, titulky magazínov, svoj web a blog alebo iné digitálne médiá. Snímky od rôznych autorov sú rozdelené do kolekcií a niekoľkých kategórií, čo značne uľahčuje prehľadávanie, ak náhodou neviete, čo konkrétne vlastne hľadáte.

Freepik

Freepik.com

Úvodná stránka webu Freepik

Prvotnou myšlienkou a impulzom k tomu, aby v roku 2010 traja priatelia založili tento web bolo, aby mali dizajnéri platformu s dostatkom grafických podkladov a inšpirácií. Z Freepik-u smiete sťahovať fotky zadarmo alebo si priplatiť prémiový účet. Vďaka nemu budete mať k dispozícií aj rôzne infografiky, bannery, logá, pozadia alebo vzory bez vodoznaku a v rôznych formátoch. Zdroje z tohto webu využívajú aj veľké firmy ako Microsoft alebo Spotify, takže si spomedzi 4,5 milióna vizuálov vyberiete určite aj vy.

Reshot

Reshot.com

Home page stránky s fotkami Reshot

Fotografická studnica, ktorá je voľne dostupná pre všetkých smädných marketérov a blogerov, s potrebami pekných obrázkov. Tie môžete použiť na komerčné a nekomerčné účely a upravovať ich podľa svojho gusta. Fotografie pôsobia príjemne a snivo, takže sú úplne ideálne pre stránky a blogy o zdravom stravovaní, cestovaní alebo životnom štýle.

Kaboompics

Kaboompics.com

Úvodná stránka webu Kaboompics

Vizuálna explózia s vysoko-kvalitnými fotografiami a neustále sa zväčšujúca databáza. Ku každej fotografii je pridaná aj farebná paleta s grafikami na stiahnutie. Hoci fotiek nie je až tak enormné množstvo, ako v iných fotobankách, fotky sú skutočne krásne a majú dohromady viac ako 12 miliónov stiahnutí.

Nie je fotka ako fotka

Nevýhodou fotobánk je, že okrem vás ich po celom svete používajú tisícky ďalších ľudí. Ak však nemáte iný zdroj čerpania obrázkov, potom je to jeden z tých jednoduchších spôsobov, ako pre svoje podnikanie získať to pravé orechové. Články s relevantnými obrázkami majú až o 94 % viac videní stránky a o 50 % viac zdieľaní. A to už je niečo.

Nevonia vám príliš, že rovnaké fotky má stovka ďalších firiem? Trochu sa v databáze pohrabte a nesiahajte hneď po snímkach, ktoré sú aktuálne v kurze a svietia na prvej stránke. Po tých chmatnú všetci. Scrollujte, prezerajte a dajte si načas. Voľte prirodzene pôsobiace fotografie a ignorujte tie, ktoré vyzerajú umelo a strojene. Musia mať pre vás nejaký význam. Ideálne, keď sa kontextovo hodia k článku alebo vysielajú určité posolstvo, ktoré nimi chcete vyjadriť.

Našli ste množstvo vhodných fotografií ale chýba vám k nim text? Radi sa vrhneme na písanie blogu pre vašu webovú stránku a postaráme sa o to, aby všetko klapalo nielen po vizuálnej stránke.

Chcem pomôcť s blogom