Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie na stránke venovanej cookies.

Súhlasim Viac informácií
Žena, afro-američanka, s knižkou a ceruzkou v ruke s premýšľavým výrazom na tvári

Ak si spravujete webstránku sami, píšete články na blog alebo tvoríte obsah na sociálnych sieťach, celkom určite sa vám zíde niekoľko šikovných pomocníkov, ktorí vám dokážu prácu uľahčiť. Hovoríme o nástrojoch, ktoré používa nejeden online marketér.

Každá ušetrená hodina sa predsa ráta… A ak sa k tomu pridá navyše kvalitný výstup, kedy za pár minút dokážete odstrániť pozadie z obrázku či skontrolovať text článku, celkom určite si šikovné programy a aplikácie zamilujete. Vo Fortuity sme si pre vás pripravili hneď niekoľko skvelých tipov.

Zamestnanci kancelárie sedia za stolom a pozerajú do laptopu

Jednoduché a dostupné nástroje online marketérov

Šikovní vývojári mysleli na marketérov, správcov sociálnych sietí, SEO špecialistov, webdizajnérov či copywriterov hneď v niekoľkých oblastiach. Ak ste svoj online biznis nezverili komplexne do rúk online marketingovej agentúry, ktorá vám zastreší všetko od vytvorenia webstránky, cez naplnenie obsahom, až po platenú reklamu, zrejme po nich s radosťou siahnete aj vy.

Navyše sú voľne dostupné a vo svojich neplatených verziách poslúžia každému majiteľovi webu takmer bez obmedzení.

Aké programy a aplikácie mi pomôžu ušetriť môj drahocenný čas?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Závisí len od toho, čo všetko si spravujete sami a do akej miery zasahujete do jednotlivých procesov okolo vášho webu a online podnikania. To, čo však ocení každý majiteľ e-shopu sú múdre nástroje, ktoré pomáhajú sledovať, organizovať a napokon i riešiť samotný systém práce.

Možno patríte k starej škole a uprednostňujete klasický diár a telefonovanie namiesto mailov či takzvaných “taskov” – úloh. Online prostredie sa však neustále vyvíja a vám ponúka skutočne množstvo jednoduchých a free nástrojov. Stačí sa trochu odhodlať a už onedlho môžete vytvárať hodnotný obsah, pútavé grafické príspevky na Facebook alebo spravovať všetky účty na sociálnych sieťach bez toho, aby vám to zabralo hodiny práce. Ako na to?

15 programov a nástrojov, ktoré si zamilujete

Aby ste vedeli, v akej oblasti vám môžu tieto nástroje pomôcť, zaradili sme ich do piatich okruhov, ktoré často spravujú majitelia webov alebo e-shopov sami. Všetky z nich sú voľne dostupné a nájdete ich medzi najpoužívanejšími záložkami odborníkov v online marketingu

Time management, teamwork a produktivita práce

Spravovať svoj pracovný čas, a najmä úlohy efektívne, nie je jednoduché. Pomocnú ruku však podáva priamo Google. Ak máte vytvorený Gmail účet, prípadne si spravujete službu Google Moja firma, určite neprehliadnite ani ďalšie efektívne rozšírenia svojej mailovej schránky. Pri riadení pracovnej skupiny pomôže Trello a otravných lístočkov všade naokolo vás vás zbaví Simple note.

Unavený muž ležiaci medzi mnohými farebnými nalepovacími papierikmi

Doplnky Google konta – Google Keep, Google Calendar, Google Tasks

Vďaka jednoduchým a navzájom prepojeným aplikáciám môžete svoj kalendár spojiť s úlohami, pridať poznámky v podobe nápadov alebo prehľadne spravovať termíny rôznych projektov. Samozrejmosťou je zdieľanie pre iné Gmail konto a synchronizácia naprieč všetkými vašimi zariadeniami.

Kde to nájdem?

Hľadajte priamo vo svojom Gmail konte medzi nástrojmi či rozšíreniami.

Trello

Vytvárajte si pracovné tímy, nástenky pre projekty alebo rôzne úlohy prehľadne a rýchlo. Označenie pomocou štítkov, pridávanie príloh, zdieľanie s ostatnými členmi tímu a pridávanie poznámok vám zavedú systém v každej pracovnej činnosti.

Kde to nájdem?

www.trello.com

Simple Notes

Sú tu pre každého. Viac než jednoduché online “papieriky” sú dokonalou náhradou za dočasne lepiace štítky všade navôkol vášho pracovného stola či priamo na spodnej lište počítača. Použiť ich môžete pre každý operačný systém či zariadenie.

Kde to nájdem?

www.simplenote.com

Grafika a práca s obrázkami

Tieto nástroje oceníte najmä vo chvíli, keď budete pripravovať obsah na sociálne siete, alebo budete potrebovať doplniť legálne obrázky do svojho nového článku, či priamo na webstránku.

Canva

Canvu zoslali priamo z nebies! Stačí si vytvoriť konto a v bezplatnej verzii máte k dispozícii nespočetné množstvo predpripravených template-ov (vzorov), ktoré upravíte jednoducho, rýchlo a dokonca bez toho, aby ste ovládali grafické čáry-máry.

Kde to nájdem?

www.canva.com

Removebg

Šikovný a rýchly nástroj, pomocou ktorého odstránite pozadie okolo postavy z akejkoľvek fotky. Rozlúčte sa so zložitým Photoshopom a maskovaním. Ak vám stačí výstup v trochu nižšej kvalite, remove.bg si zamilujete za 5 sekúnd. Toľko totiž trvá, kým pozadie okolo fotky odstránite.

Kde to nájdem?

www.remove.bg

Fotobanky a legálne obrázky

Ak si nevytvárate fotografie priamo sami, celkom iste oceníte širokú ponuku obrázkov, fotiek a grafík, ktoré ponúkajú fotobanky. Väčšinou postačia i tie, ktoré sú skutočne zdarma. Stačí zadať tému alebo slovo, ku ktorému potrebujete obrazový podklad nájsť.

Kde to nájdem?

www.pixabay.com/sk/

www.zoommyapp.com/

www.unsplash.com/

SEO

Optimalizatori ale i copywriteri potrebujú k svojej práci hodnotné podklady. Analýzu kľúčových slov “na kľúč” a podľa vašich potrieb, prípadne SEO audit vám síce nevypracuje žiaden nástroj, výrazne pomôcť či našepkať tie správne výrazy môžu napríklad tieto:

Marketing Miner

Obľúbený nástroj SEO mágov a online marketérov uľahčuje prácu mnohým špičkám v obore. Návrhy kľúčových slov, analýzy, štatistiky a výstupy, bez ktorých jednoducho neexistujú overené dáta. V mierne okresanej, avšak bezplatnej verzii dokonca v slovenčine, môžete spoznať niekoľko jeho základných funkcií.

Kde to nájdem?

www.marketingminer.com/sk

Ubersuggest

Ak sa trochu orientujete v optimalizácii pre vyhľadávače, Neila Patela vám predstavovať nemusíme. O svoje know-how sa rád delí v ostro sledovanom blogu, dokonca vytvoril aj svoj vlastný online nástroj – Ubersuggest. Zadajte názov svojho webu alebo kľúčové slovo a zaujímavé dáta, či návrhy vám vypľuje rýchlosťou blesku späť.

Kde to nájdem?

www.neilpatel.com/ubersuggest/

Google Keyword Planner

Opäť raz jeden zo skvelých nástrojov od Google. Ak máte svoj účet, cez ktorý riešite reklamy na Googli (Google AdWords), Keyword Planner nájdete priamo tam. Pomôže vám spoľahlivo naplánovať novú reklamnú kampaň či vytvoriť nápady na kľúčové slová, ktoré môžete zapracovať v obsahu a nadpisoch na svojom webe.

Kde to nájdem?

www.ads.google.com/intl/sk_sk/home/tools/keyword-planner/

Copywrite alebo textový obsah stránok

Ideálne je, ak optimalizácia a tvorba textov na vašom webe kráčajú ruka v ruke. Ak si neviete rady s obsahom a chýbajú vám nápady, celkom isto pomôže Buzzsumo a čitateľnosť článku skontroluje editor s príznačným názvom, ktorý vás upozorní na prípadné prešľapy.

Žena, afro-američanka, s knižkou a ceruzkou v ruke s premýšľavým výrazom na tvári

Buzzsumo

Tento šikovný program sleduje a monitoruje najčítanejší a najklikanejší content na webe. Nájsť inšpiráciu pre článok do blogu alebo príspevok na sociálnu sieť nemusí byť pre vás už viac záležitosťou prebdených nocí.

Kde to nájdem?

www.app.buzzsumo.com/research/content

Hemingway

Síce za vás nič nenapíše, ale poskytne vám feedback o vašom texte. Farebne vyznačenú optimálnu dĺžku viet, odsekov, duplicity či formátovanie textov môžete považovať za cennú spätnú väzbu napriek tomu, že do aplikácie natiahnete článok v slovenčine. Predstavu o celkovej čitateľnosti si môžete vytvoriť pomocou celkového skóre.

Kde to nájdem?

www.hemingwayapp.com/

Jazyková poradňa

Je len minimum textárov, ktorí sú zanietenými grammar nazi a neujde im žiadna chybička. Ak si niekedy nad pravidlami pravopisu a slovenskej gramatiky lámete hlavu aj vy, nechajte si poradiť. Napríklad online v jazykovej poradni, kde žezlo garanta drží Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra.

Kde to nájdem?

www.jazykovaporadna.sme.sk/

Správa sociálnych sietí

Máte účty na viacerých z nich? Inšpiráciu na príspevky na Facebook, ktorý patrí do povinnej výbavy, nájdete aj v článku na našom blogu. Aby ste však ušetrili čas, existujú nástroje, vďaka ktorým môžete zverejnenie obsahu dôkladne naplánovať a napokon aj vyhodnocovať.

Nástroje na správu účtov – Buffer, Hootsuite, Kontentino

Väčšina z nich ponúka takmer všetky svoje funkcie pre jeden účet na viacerých sociálnych sieťach zdarma. Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn a dokonca i Pinterest nemusíte riešiť zvlášť. Rýchlo a prehľadne naplánujete, aký príspevok kde zverejniť a ušetríte tak množstvo času, ktoré ste dosiaľ správe venovali.

Kde to nájdem?

www.buffer.com/

www.hootsuite.com/

www.kontentino.com/

Google Alerts

Opäť raz šikovný nástroj priamo od Googlu. Zaujímate sa o určité témy a nestíhate sledovať všetky najnovšie informácie naprieč internetom? Pomoc je jednoduchá. Nastavte si sledovanie kľúčových slov a tém v Google Alerts a hlásenia o novom obsahu vám budú chodiť priamo na mail.

Kde to nájdem?

www.google.sk/alerts

Emojipedia

Jednými zatracovaný, inými milovaný svet emotikonov. Čudujete sa stále, kam tí ľudia chodia na jedinečných smajlíkov či emoji v aktuálnej téme? Neskutočnú databázu emotikonov nájdete na Emojipedii. Opäť stačí zadať, čo presne hľadáte.

Kde to nájdem?

www.emojipedia.org/

Žena drží v ruke mobilný telefón, z ktorého vyskakujú vysmiate emotikon

Ak čo i len trochu riešite správu svojej webstránky alebo sa podieľate na tvorbe obsahu či príspevkov na sociálne siete, celkom určite privítate malú pomoc a zefektívnenie práce, ktoré vám tieto nástroje prinesú. A možno si niektoré z nich obľúbite natoľko, že sa stanú pevnou súčasťou záložiek vo vašom počítači.

Zdá sa vám toho niekedy na riešenie priveľa? Nestíhate sledovať všetky trendy? V tom prípade vám radi odľahčíme plecia v ktorejkoľvek oblasti online marketingu, stačí, ak nás kontaktujete.

Potrebujem pomôcť