Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie na stránke venovanej cookies.

Súhlasim Viac informácií
Ruky držiace mobil na pozadí vianočných svetielok

Instagram je rôznorodá všehochuť obrázkov, pri ktorých stečie slinka nejednému gurmánovi z oblasti fotografovania. Na tejto sociálnej sieti nájdete všetko. Produktové fotografie a profesionálne photoshooty, ale aj obrázky obyčajných ľudí, ktorých jednoducho len baví držať fotoaparát a cvakať spúšť.

Mnohé fotografie sú tak dychberúce, až sa pristavíte pri myšlienke, ako je možné, že ich niekto cvakol mobilom. Verte či neverte, ono sa to naozaj dá. Bude to zrejme aj tým, že dnešné smartfóny sú na celkom inej úrovni, než ich súrodenci z prvopočiatkov nezničiteľnej Nokie 3310. Zabudnite na zrnité a tmavé fotografie, ktoré pôsobia ako z lacnej priemyselnej kamery. Pravda je totiž taká, že ak si svoj mobil dostatočne dobre nastavíte a dodržíte niekoľko základných pravidiel, aj vaše fotky môžu vyzerať príťažlivo.

Zostaňte s nami a my vám prezradíme niekoľko užitočných tipov, ako to docieliť.

TIP: Medzitým sa pobavte článkom o tom, ktoré stránky sme navštevovali, kým ešte neexistoval Facebook, ani Instragram.

Ako spraviť skvelé instagramové fotky pomocou mobilného telefónu

Základom akejkoľvek dobrej fotografie je pochopenie niekoľkých jednoduchých princípov, ktoré sa pri fotení osvedčili. Ide o pravidlá, ktorých dodržanie vám prinesie želané výsledky a dodá vašim fotkám nový rozmer.

Využite silu prirodzeného svetla

Vďaka prirodzenému dennému svetlu budú fotky svetlé a farebne bohatšie. Dbajte na to, aby bolo čokoľvek, čo sa práve chystáte zvečniť, dostatočne osvetlené. Ak fotografujete v interiéri a nemáte najideálnejšie podmienky, presuňte fotografovaný predmet bližšie k oknu.

Fotografia interiéru osvetleného prirodzeným denným svetlom

Dajte si pri tom pozor, aby fotografia nebola preexponovaná. Stáva sa to, keď je svetlo prisilné a najsvetlejšie miesta na fotke získajú nepekný, prepálený vzhľad. Rozumnejšie je spraviť fotku o čosi tmavšiu, čo sa dá následne jednoducho upraviť v akomkoľvek foto editore.

TIP: Nepoužívajte blesk, ten fotografiu zbytočne sploští a zátišie tak stratí želaný 3D efekt a pozadie zanikne.

TIP 2: Najlepšie svetlo na fotografovanie je počas tzv. zlatej hodinky – teda počas východu a západu slnka. Svetlo je mäkšie a na fotkách pôsobí jemnejšie, než pri ostrých slnečných lúčoch.

Fotografia holého stromu pri západe slnka a pri vode


Aplikujte pravidlo tretín alebo zlatý rez

Celá mágia sa skrýva v kompozícii. Pravidlo tretín je jedným z najznámejších princípov, ako svojim fotografiám dodať správny balans a rozloženie. Spočíva v mriežke 3 x 3, ktorú tým pádom tvorí 9 samostatných okienok. Môžete si ju buď približne predstaviť alebo túto funkciu zobraziť priamo na displeji vášho zariadenia. Zvislé a vodorovné čiary slúžia ako skvelá pomôcka pri rozhodovaní, čo kam kompozične umiestniť. Pri fotografovaní krajiniek vám vodorovné čiary pomôžu vyrovnať horizont alebo umiestniť akýkoľvek predmet presne do stredu snímky, a tie zvislé zasa definujú rovné steny budov.

Produktová fotografia a využitie zlatého rezu


Mriežka zároveň slúži aj ako pomocník pri hľadaní zlatého rezu. Jeho pointou je umiestnenie hlavného motívu do priesečníka niektorých dvoch deliacich čiar. Sú to teda štyri rozličné body, kam motív umiestniť.

Mobilný telefón s kamerou zobrazuje mriežku ako pomôcku pri fotografovaní


Foťte z rôznych uhlov

Je síce jednoduché, len sa niekam postaviť a cvaknúť peknú momentku, ale prečo nezvýšiť level? Fotografujte motívy z netradičných uhlov, napríklad z výšky alebo zo zeme či nakloňte mobil zámerne tak, aby bola snímka mierne nakrivo a pritom stále vyzerala dobre. Pridáte tak svojim fotkám nový rozmer.

Fotografia kvetu foteného z netradičného spodného uhla


Nie všetko musí byť makro

Fotografie z bezprostrednej blízkosti, ktoré odhaľujú štruktúru a detaily zvečneného motívu, vedia byť naozaj kúzelné. Sú vhodné na fotografovanie rastlín, hmyzu alebo iných drobných predmetov, ktoré by sa na snímke za iných okolností stratili.

Nie všetko však musí byť nevyhnutne priblížené od okraja k okraju. Strácate tým možnosť ďalej s fotografiou pracovať a orezať ju pri úprave podľa svojho želania. Ak fotíte výhľad na mestskú panorámu, zamerajte sa na ňu z väčšej perspektívy. Ak sa vám neskôr nebude pozdávať, stále ju môžete skresať podľa preferencií a nikdy neviete, možno na fotografii nájdete zaujímavý prvok, ktorý ste si predtým nevšimli.

Fotografia prírodnej scenérie z diaľky


Zakomponujte do fotky vodiace čiary

Vodiace čiary, z anglického leading lines, sú prvky, ktoré sa vinú fotografiou, s cieľom upútať pozornosť na určitý motív a dodať snímke hĺbku. Môže ísť o čokoľvek, čo sa vám práve hodí. Cestu vedúcu do diaľky, most, padnutý strom, stužku prúdiacej rieky alebo steblá rastlín týčiace sa k nebu. Použite svoju predstavivosť a pretransformujte ju do fotiek, ktoré majú dušu a príbeh.

Most v daždi a postava stojaca v diaľke

TIP: Fotografii dodáte hĺbku i tak, že sa pri jej cvaknutí zameriate na všetky okolité elementy a zakomponujete ich do jedného spoločného celku. Napríklad pohľad na koruny stromov, za ktorými je vidno ešte aj jemnú líniu hôr a západ slnka.

Symetria a asymetria

Pohrajte sa s kompozíciou a vyčarujte fotografie, ktoré sú buď symetricky dokonalé alebo celkom rozbíjajú súmernosť a harmóniu zobrazených prvkov.

Fotografia architektúry v hale
Porozhadzované kozmetické produkty po posteli


Vzory, vzory všade

Sú zaujímavé, okamžite pritiahnu každé zvedavé oko a je ich také obrovské množstvo, že ich môžete fotiť do zbláznenia a aj tak vždy objavíte nejaké ďalšie. Niektoré instagramové profily sú dokonca zamerané čisto iba na fotky rôznych vzorov, umiestnených po celom svete.

Hnedý vzor na fotografovanom povrchu


Žiarivé farby zlepšia náladu

V roku 2020 by mal byť ešte viac v móde minimalizmus a krása jednoduchosti, ale niekedy je predsa len dovolené spraviť aj zopár výnimiek. Najmä, keď všetci nasledujú nové trendy ako diví. Žiarivosť farieb dodá fotke energickosť a aj z obyčajnej scenérie vykúzli krajinu zázrakov. Skvelou paletou je samotná príroda.

TIP: Tie správne farby vašu fotku oživia a predmety budú vďaka nej vyzerať omnoho krajšie. Lepšiu predstavu o tom, akú farbu si kedy vybrať a ako jednotlivé odtiene skombinovať, vám poskytne toto koleso farieb.

Môžete použiť buď kontrastné farby, ktoré sú v kolese umiestnené oproti sebe alebo príbuzné farby, ktoré sa budú na fotografii skvelo dopĺňať.

Žiarivé farby prírodnej scenérie jazera a zasnežených hôr


Zažartujte si

Viete si zo seba spraviť dobrý deň alebo zachytiť objektívom rôzne vtipné veci, ktoré sa okolo vás dejú? Skvelé. Humor je totiž jedným z prvkov, ktorý ľudia milujú a smiech vraj lieči. Pokojne na svoj profil pridajte aj snímky, ktoré odrážajú dobrú náladu a určitú formu recesie.

Tvár muža pritisnutá o okno


Život v pohybe

K statickým obrázkom, kde predmety a ľudia len „pózujú“ na jednom mieste, doplňte o fotografie zachytené v pohybe. Môžete do nich zakomponovať zvieratá, ľudí alebo obyčajné predmety, ktoré v niektorých prípadoch nemusia byť ani ostré. Ozvláštnite zostrenú fotku šmuhou pohybujúceho sa motívu – dodáte fotke umelecký šmrnc.

Fotka ženy v prírode pri rozkvitnutom kríku

TIP: Pre lepšiu šancu na zachytenie skvelej fotky v pohybe využite v nastaveniach možnosť burst mode (režim série snímkov), ktorý za sekundu urobí až 10 fotografií.

Hľadajte, skúšajte, foťte

Veríme, že vám týchto zopár dobrých rád a praktických príkladov ukázalo, že to nie je až také zložité. Či už fotografujete len tak, pre radosť alebo plánujete pozdvihnúť na vyššiu úroveň svoju produktovú fotografiu, základom je fotiť veľa a často. Postupne si všetky pravidlá osvojíte a spúšť bude cvakať jedna radosť.

TIP: Očarujúce fotografie treba patrične oceniť. Prečítajte si náš článok o tom, ako svojich fanúšikov motivovať k väčšej interakcii.

Kopu fotiek už máte, potrebujete ich patrične spropagovať na sociálnych sieťach a neviete ako na to? Napíšte nám a veľmi radi sa s vami dohodneme na spolupráci.

Potrebujem pomôcť so sociálnymi sieťami