Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie na stránke venovanej cookies.

Súhlasim Viac informácií
Ženské ruky držiace mobil so spustenou aplikáciou sociálnej siete

Večný pesimista a odporca moderných komunikačných kanálov by vám dal jasnú odpoveď. Komunikovali tvárou v tvár. Naživo a úplne normálne. Na káve alebo podvečer pri poháriku vína s priateľmi.

Každá minca má však dve strany a technológie alebo skôr potrebu posunu v komunikácii zastaviť nemožno. Ťažko sa vám však hľadí na mladých ľudí, ktorí sa nevedia odtrhnúť od obrazovky, tabletu či smartfónu? Alebo máte radi nostalgiu a radi spomínate na retro?

Pozrite sa spolu s nami v nasledujúcom článku na predchodcov moderných sociálnych sietí, ktoré ovládli nové tisícročie.

Sociálne siete a komunikácia na internete = nutné zlo?

Ako to celé začalo…alebo ako sme sa prestali rozprávať len na kávičke

Pýtate sa, kde to všetko začalo? Znie to možno neuveriteľne, ale určite v tom má prsty potreba ľudí komunikovať. Viac, častejšie, rýchlejšie… pokiaľ možno neobmedzene.

Dve pestro oblečené ženy, ktoré držia kartónovú podobizeň instagramového rámčeka na fotografie

Ak teda dnes odsudzujeme spôsob, akým si ľudia vymieňajú informácie o sebe alebo ako nadväzujú nové, či nachádzajú dávno stratené kontakty, mali by sme si spomenúť na jedno. Že sa za týmto všetkým ako na potvoru neukrýva nič iné, len jednoduchá túžba po človečine. A keďže sa spojila s príchodom najnovších technológií a informačného boomu, niet sa čomu čudovať, že väčšina komunikácie dnes prebieha práve na internete a prostredníctvom sociálnych sietí.

Chceme sa prispôsobiť dnešnému životnému tempu a zároveň nestratiť spojenie s množstvom priateľov, kolegov či dávnych známych? Potom je prirodzené, že možnosti, ktoré nám novodobé komunikačné kanály ponúkajú, naplno aj využijeme.

Ako to celé skončí… alebo ako by sme sa nemali zabudnúť rozprávať pri kávičke

Aby sme boli fér, je tu aj tá druhá strana spomínanej mince. O nej dnes počujeme akosi častejšie. Ako nám chýba reálny kontakt, ako mrháme svojím časom, keď každú voľnú chvíľu trávime sledovaním virtuálneho života niekoho iného, ako vytvárame negatívne vzory pre ďalšie generácie… a najmä, kam to všetko speje.

Nuž, nechajme sa prekvapiť. Jedno je isté. Sociálne siete dnes napríklad patria k must-have (povinnej výbave) každého ostrieľaného obchodníka na internete. Eliminovať alebo úplne vylúčiť ich zo svojho života, či už súkromného, alebo pracovného, je v dnešnej dobe ťažko predstaviteľné.

NÁŠ TIP: O tom, ako sa so svojou firmou čo najlepšie prezentovať na Facebooku, si môžete prečítať v nedávnom článku na našom blogu.

Predchodcovia sociálnych sietí

Mileniáli, najmä tí, ktorí nesú pomenovanie generácia Z, zrejme s nimi dočinenia nemali. Avšak tí skoršie narodení sa bez problémov chytajú na kedysi slávne pojmy, akými boli ICQ alebo Pokec. Tretí spôsob komunikácie, ktorý bol masovo využívaný a ešte nestihol upadnúť do zabudnutia, je Skype.

Práve tieto tri komunikačné kanály spôsobili na prelome tisícročí zlom a v podstate určili trendy, akými sa “social na internete” neskôr uberal.

Hľadám ťa – I seek you/ICQ

Vedeli ste, čo v preklade skratka ukrývajúca zelený kvietok znamená?

A hľa! Opäť raz nás to zaviedlo k úvodnej myšlienke – ľudskej potrebe po komunikácii. A ICQ so svojou jednoduchou, ale zato účelnou platformou, ju už v roku 1996 dokázalo naplniť.

Ikonka aplikácie ICQ na obrazovke smartfónu

Easy inštalácia, zopár nastavení súkromia a vaše unikátne číslo ste mohli pre nadviazanie kontaktu poskytnúť každému, s kým ste si chceli vymeniť zopár informácií. Alebo dokonca zahrať kultovú hru Slide a Lama. A hoci má ICQ svoju zlatú éru dávno za sebou, ikonická zvučka “o-ou” dokáže prenasledovať bývalých zanietencov práve tak intenzívne, ako znelka žltých Family Frost áut.

Poďme si pokecať na POKEC

Alebo ešte lepšie, vymeniť pár RP-čiek. Rýchla pošta, alebo inak povedané súkromné správy, predchodcovia PM (personal message, ako ich poznáme z dnešného Messengera), znamenali výrazný posun, kedy ste si mohli so známym alebo aj neznámym písať na platforme chatu bez toho, aby ste boli na očiach všetkým. Svoje fotografie si užívateľ mohol nahrávať do albumov a spravovať ich obdobne ako na Facebooku. Zamknúť, či povoliť obsah len niektorým vyvoleným, ktorí poznali heslo.

Pokec na Azete mal ešte jedno výrazné špecifikum – miestnosti, kde ste si podľa nálady alebo témy mohli pokecať so spriaznenými dušami a názorovo podobnými osobami. V samotnej podstate však Pokec najčastejšie suploval akúsi zoznamku, čo bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo túto platformu napokon mnohí aj opustili.

Telefonovali sme cez Skype

Samozrejme tí, ktorí mali k dispozícii neobmedzené dáta. Éra, kedy mnohí mladí opustili Slovensko a vydali sa za prácou či štúdiom, využila možnosti Skype-u naplno. Telefonovanie cez prenos dát a možnosť vidieť niekoho v reálnom čase, hoc aj na druhej strane planéty, spôsobili malú revolúciu vo videochate.

Mladá žena na skype

Skype sa využíval v mnohých prípadoch aj na pracovné porady, ktoré sa z určitých dôvodov nemohli uskutočniť face to face a taktiež k pracovným pohovorom alebo výberovému konaniu pre nových nádejných stážistov najmä v zahraničí. Spoločnosti si tak mohli overiť skutočné jazykové znalosti a eliminovať tak tých, ktorí si v životopisoch radi niečo prikrášlia.

Budúcnosť sociálnych sietí

Hoci sa prednedávnom zdalo, že Facebook po výraznom odchode mladšej generácie započína éru úpadku sociálnych sietí, opak je pravdou. Prišiel Instagram. Medzitým sa jasne vyprofiloval LinkedIN alebo Whatsapp. Jednoducho opäť raz trh zareagoval na dieru, ktorá vznikla.

Všetky tri spomínané platformy, ktoré patrili ešte pred dvoma desaťročiami k tým najobľúbenejším, reálne existujú. Dokonca aj ich užívatelia. Ak máte chuť na menšie retro, celkom isto ich vyskúšajte.

A riešenie dilemy, ktorá trápi najmä staršiu a strednú generáciu, alebo tých, ktorí kedysi používali komunikačné kanály z dnešného článku a dnes pohoršene mávnu rukou nad strašnou dobou?

Nuž, nič iné, ako zdravá miera používania sociálnych sietí ešte vynájdené nebolo. Ak napríklad potrebujete využiť moc novodobých sociálnych sietí pre svoje podnikanie, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám vo Fortuity pomôžeme.

Potrebujem sociálne siete pre svoj biznis