Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie na stránke venovanej cookies.

Súhlasim Viac informácií
Kreslená farebná žiarovka vznášajúca sa nad otvorenou dlaňou ruky

Stáli ste niekedy pred výzvou v podobe nového webu alebo vás to ešte len čaká? Je celkom možné, že ak nesiahnete po hotovom riešení, ale stavíte na unikátny projekt šitý na mieru, prídete do styku s nejakým programátorom, IT-čkárom alebo minimálne projektovým manažérom, ktorí vás môžu zaskočiť tak trochu neznámymi pojmami.

Nenechajte sa vyviesť z miery. Vo Fortuity sme si pre vás pripravili malý prehľad pojmov a vysvetlenie najčastejších výrazov, nad ktorými ste si možno už lámali hlavu.

Traja programátori, dve sediace ženy a stojaci muž, pozerajú spoločne na monitor stolového počítača a riešia pracovnú úlohu

Jazyk a komunikácia ako z iného sveta

Budovať nový projekt od základov, to chce nielen tie najlepšie riešenia, ale tak trochu vedomostí a aspoň aký-taký prehľad v problematike webov a programovania. Či je pre váš projekt lepšie jednoduchšie riešenie v podobe šablóny, alebo unikátny web na mieru, ktorý presne splní vaše očakávania, si môžete overiť v našom dávnejšom článku na blogu.

V prípade, ak sa rozhodnete pre druhý variant, mali by ste si rukávy vyhrnúť tak trochu viac. Najmä, ak si na tvorbu webu nenajmete profesionálnu agentúru, ale svoj projekt budete v určitej, alebo dokonca v úplnej miere, manažovať sami. Celkom isto sa vám zíde aj niekoľko dobrých rád, ktoré nasmerujú vašu komunikáciu s programátormi tak, aby bola obojstranne prospešná.

Ako komunikovať s programátormi

Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať, skutočne nerozprávajú svojím vlastným jazykom. Samozrejme okrem prípadov, kedy práve neprogramujú. Aby ste úplne porozumeli tomu, o čom hovoria, potrebujete sa do programovania riadne zahĺbiť. Vyhraďte si na to povedzme niekoľko rokov.

Ak toľko času nemáte, skúste sa riadiť našimi radami, ako s programátormi a IT-čkármi komunikovať čo najefektívnejšie. Tak, aby ste čo najlepšie pochopili spôsob ich práce a zároveň ich nezdržiavali v tom, aby váš nový web “nakódili” čo najlepšie.

Nevolajte, píšte

Základným predpokladom je, že sa nastavíte na spôsob komunikácie, ktorý vyhovuje takmer každému programátorovi. Žiadne telefonáty alebo osobné stretnutia s týmto svojským druhom ( 🙂 ) nepriniesli ani z polovice toľko úžitku, ako písomná komunikácia.

Naša rada? Píšte maily. Je síce celkom reálne, že sa niekedy odpovede nedočkáte, no miera úspešnosti, ako s nimi nadviazať komunikáciu, je omnoho vyššia, ako keď im zanecháte sto neprijatých hovorov.

Ideálnym riešením je vytvorenie komunikácie na platforme, ktorá umožňuje vytváranie úloh, vo svete programovania známych aj ako taskov. Ak v rámci nej viete navyše priradiť k úlohám termíny, doplniť poznámky a zodpovedné osoby, vyhrali ste. Koordinácia vášho projektu vás bude stáť minimálne o zopár šedín menej.

Pracovník IT oddelenia sedí v kancelárii za stolom, v ruke drží mobilný telefón a mračí sa na jeho displej

Stručne a jasne

Presne tak by malo vyzerať zadanie a vlastne kompletná komunikácia s vaším IT tímom. Hoci je programátor vysoko inteligentný tvor, absolútne ho nezaujímajú vaše pohnútky, omáčky alebo akýkoľvek balast. Zameriava sa vyslovene na úlohu a výsledok. Tie vtipy o nulách a jednotkách nevznikli totiž len tak.

Ak zadávate úlohu, alebo riešite nejaký čiastkový problém, buďte konkrétni. Presne zadefinujte, ako by mal web alebo formulár vyzerať. Aké veľké polia má obsahovať alebo aké sú ich validné hodnoty. Čo sa má stať, ak bude pole vyplnené nesprávne? A aké metriky potrebujete sledovať z hľadiska neskorších marketingových aktivít?

Zdá sa vám tých otázok okolo jedného políčka vo formulári akosi priveľa? Toto všetko (a určite i čosi navyše) musí však programátor pri jeho vytváraní vyriešiť. Ak mu nedáte exaktné podklady, poradí si. Avšak podľa seba. Ak sa vám výsledok páčiť nebude, práve ste sa obrali o drahocenný čas, kedy musí opravy vyriešiť. A čas sú predsa aj peniaze. Detailne a vhodne pripravená dokumentácia tak dokáže zabrániť napríklad aj týmto problémom.

NAŠA RADA: V tejto chvíli, si nezabudnite prizvať aj šikovného grafika alebo webdizajnéra, ktorý uprace výsledný vizuál tak, aby zodpovedal nielen najnovším trendom v oblasti webdizajnu, ale aj pravidlám použiteľnosti (user experience).

Taká dokumentácia by sa mi zišla

Pojmy, ktoré používajú programátori a IT-čkári

Čo je vlastne programovanie

Skôr, než vám ponúkneme malý náhľad do ich jazyka, pozrieme sa na to, čo vlastne títo šikovní týpci niekoľko hodín denne dookola robia. Programátori vytvárajú informačné systémy. Vďaka nim si môžeme život uľahčovať najnovšími IT technológiami a užívať si značnú automatizáciu. Pomocou kódu jedného z programovacích jazykov vytvárajú programy, stránky, formuláre, skripty, aplikácie, hry alebo dokonca komplexné systémy.

Vďaka príkazom, ktoré daný programovací jazyk zahŕňa, vytvárajú kód (predstavte si ho ako text), ktorý obsahuje presnú definíciu toho, čo sa má udiať, ak používateľ vykoná určitú aktivitu. Napríklad stlačí tlačidlo, potvrdí výber, napíše hlášku a pod.

Zorientujte sa v reči programátorov

Porozumieť vzájomnej konverzácii dvoch programátorov, ktorí riešia nejaký problém, sa vám zrejme ani po prečítaní tohto článku nepodarí. Avšak základné pojmy, ktoré používajú IT-čkári vo všeobecnosti, vám objasníme radi. Aby ste neboli úplne mimo, keď opakovane začujete nasledovné výrazy.

Kreslená farebná žiarovka vznášajúca sa nad otvorenou dlaňou ruky

ČO JE SERVER

Najlepším príkladom bude, ak si ho predstavíte ako počítač kdesi v pozadí, na ktorom je uložená nami hľadaná webstránka. Ak napíšeme jej adresu, odošleme tomuto počítaču požiadavku, aby nám stránku zobrazil. Serverom je v samotnej podstate i počítač, ktorý používate na dennej báze aj vy sami.

ČO JE PROGRAMOVACÍ JAZYK

Tento pojem sme v článku použili aj my. Jazyk, ktorý programátor používa, je akoby prostriedok, pomocou ktorého s počítačom komunikuje. Sú to vlastne definície, pojmy a algoritmy, ktoré program – kód vytvoria. Príkazy majú podklad v prirodzenom ľudskom jazyku a najčastejšie sa vyvíjajú z anglických pojmov.

ČO JE FRONTEND

Je to to, čo na obrazovke svojho počítača môžete vidieť. Časť aplikácie, ktorú môžete dokonca spravovať, ak poznáte základy jedného z front-endových programovacích jazykov. Pomocou neho formátujete napríklad text alebo pridávate nové odstavce pri vkladaní článku na web. Ak je nakódený podľa pravidiel použiteľnosti a webdizajnu, máte peknú a výpovednú stránku.

ČO JE BACKEND

Je naopak to pozadie, ktoré ako používateľ nemáte šancu vidieť. Táto časť aplikácie sa odohráva zväčša na vzdialenom serveri a tvorí úplné gro. Od podlahy. Pre lepšiu predstavivosť, backend sú vlastne základy vášho domu – murivo a malta. Ak je vystavaný dobre, funguje váš web alebo aplikácia bez väčších problémov.

ČO JE BUG

Je nepríjemnosť. Bug je chyba, v horšom prípade, skutočný problém. Samotný názov vznikol ako odkaz na reálneho chrobáka. Nastáva vtedy, ak je v kóde niečo nesprávne. Aplikácia alebo program nereaguje na požiadavku používateľa tak, ako má, prípadne vzniká nejaká chybová situácia, ktorú treba vyriešiť. V tej chvíli nastupuje na scénu programátor. Ten musí chybu odhaliť a vyladiť priamo v kóde – čiže “debugovať”.

ČO JE DATABÁZA

Pojem, s ktorým ste sa stretli aj mimo IT sveta. Databáza je súhrn alebo množina informácií, ktoré je potrebné uchovať. Tie sú triedené v priečinkoch a zoradené na základe nejakej hierarchie. V databázach, o ktorých hovoríme, je možné vytvárať jednotlivé vzťahy medzi priečinkami a na základe špecifických príkazov jednoducho vyhľadávať, porovnávať a následne použiť. Príkladom databázy, ktorú mnohí poznáme, je Microsoft Excel. Databázu si predstavte ako jeden excelovský súbor, jeden zošit ako tabuľku, stĺpec v exceli ako typ hodnoty a riadok ako jeden záznam.

ČO JE CMS

Je mostom medzi používateľom, ktorý o programovaní nemá ani páru a úpravou obsahu webstránky. Obsahový redakčný systém umožňuje aj laikovi spravovať, vyladiť či napĺňať obsah stránky bez toho, aby ovládal zložitý programovací jazyk. Stačí sa len prihlásiť a jednoduché úkony na webe zvládnete aj bez programátora.

ČO JE FRAMEWORK

Framework je tak trochu niečo podobné ako CMS. Uľahčuje to prácu, avšak tentokrát programátorom. Framework si predstavte ako akúsi šablónu alebo rámec, ktorý obsahuje ten istý kód. Ten programátori používajú pri kódení stále sa opakujúcich častí programov alebo aplikácií. Hoci je niekedy potrebné framework upraviť a najmä implementovať, predstavuje akýsi polotovar, ktorý šikovná gazdiná premení za pár minút na chutné jedlo.

Veríme, že objasnením týchto pojmov sme vniesli aspoň lúč svetla do chvíľ temnoty, kedy potrebujete niečo prekonzultovať s programátormi. Malá rada na záver – ak ste úplný laik, nesnažte sa porozumieť všetkému, o čom rozprávajú, nedajbože tomu, ako pracujú. Títo machri sú skutočne zameraní na to podstatné. Výsledok a funkčnosť systému.

Mužská ruka v pásikavom svetri položená na laptope s programátorským kódom

Ak je to i vaším cieľom (ako to vo väčšine prípadov býva), pokúste sa ich motivovať a nie zdržiavať ich prácu nepodstatnými otázkami. Pokojne im doprajte voľnú ruku, avšak pozor. Tie hlavné prístupy, heslá a práva držte zakaždým pevne v rukách vy. Napokon, akokoľvek dobrého IT-čkára do projektu obsadíte, nik nie je nenahraditeľný. Ešte stále ste takého pre svoj projekt nenašli? Radi sa naň vo Fortuity pozrieme.

Potrebujem pomôcť s programovaním